Український Версаль: історія палацу Вишневецьких

Селище Вишнівець, що на Тернопільщині, приховує унікальне місце зі столітньою історією та культурою. Його називають українським Версалем – розкішний палац Вишневецьких, що за своє існування приймав як козаків, так і королівських осіб. Але як це місце стало відомим серед знаті та що зберігають старовинні стіни?

Фото: Yuriy Buriak

Історія палацу розпочинається ще з князя Михайла Вишневецького, що у 16 столітті звів на цьому місці оборонний замок. Як виглядала споруда можна лише здогадуватися – жодних зображень не збереглося. Та попри постійні напади, замок протримався ціле століття.

У 1675 році місто переживало тяжкі часи – османи зрівняли його з землею, що призвело і до знищення замку на пагорбі. Наслідки цього нападу були настільки серйозними, що мешканцям надали виключне право цілих 12 років не сплачувати податки до казни. І хоча побачити первісну споруду ми вже ніколи не зможемо, залишки її старих кам’яних стін збереглися у підземеллі палацу.

Та після занепаду настає розквіт. Вже на початку 18 століття, нащадок відомого Байди Вишневецького - князь Михайло-Серватій збудував палац у сучасному вигляді. Він обожнював літературу, дбав про бібліотеку та любив театральне мистецтво, тож окрему кімнату резиденції відвели під театр. Князь був одружений тричі – останньою обраницею стала представниця знатного роду Радзивілів. Він сподівався на щасливе подружнє життя та народження спадкоємця, тож вирішив удосконалити вигляд палацу і створив Версаль у своїй оселі.

Михайло-Серватій наказав спроектувати одну з кімнат палацу як точну копію Дзеркальної зали у Версалі. І хоча сьогодні ця зала може здатися простою, у ті часи дзеркала були справжньою розкішшю та коштували шалених статків. Внутрішній інтер’єр, на жаль, є відтвореною за архівними знімками реплікою – оригінал, як і більшість кімнат палацу, знищили більшовики, які керували спорудою пів століття.

Третя дружина так і не народила чоловікові спадкоємця. Велика українська династія на цьому обривається. Після смерті Серватія маєток успадковує його онука, що була одружена на представнику польського дворянського роду. Так почалася золота доба палацу.

1787 рік – польський король навідується до подружжя Мнішеків, що керують палацом. Вишукані ворота, розкішний двір, берег річки Горинь. Всередині монарха зустрічає бальна зала, де знать відсвяткувала приїзд короля. Проте доля у неї теж сумна – більшовики знесли чотири головні кімнати палацу, тож планування та інтер’єр можна уявити лише з архівних фото.

Візит короля був наповнений виставами та театральними дійствами; історики не виключають, що і власник помешкання безпосередньо брав в усьому участь. До палацу запрошували відомих акторів та музикантів, аристократи вбиралися у костюми, щоб взяти участь у справжньому карнавалі. На картинах того часу часто зображують простору альтанку, де, за висновками істориків, відбувалося головне дійство. Зараз від неї залишився лише фундамент – споруда теж стала жертвою більшовицької влади.

Придворний історик польського короля відмітив ще одну з кімнат палацу – портретну залу, де висіли зображення усіх польських монархів. Сучасні дослідники вважають, що акцентували на цьому факті через політичну важливість довести приналежність Вишнівців до Речі Посполитої.

Та золота доба протривала недовго. Згодом після від’їзду короля, Речі Посполита припинила своє існування, а Вишнівці опинилися під владою  російської імперії, а згодом і під більшовицькою.

Нині окраса регіону слугує музеєм та чекає туристів, щоб розповісти про свою столітню історію!

Анастасія ЛАПАЙ

журналістка «Стежками поділля»

Доторкнутися до мистецтва, або Мистецькі музеї Поділля, які має відвідати кожен

Поділля – неймовірний регіон нашої країни, багатий на культурні й історичні пам’ятки. Щороку сюди з’їжджаються тисячі туристів, аби відпочити від буденних справ і надихнутися атмосферою краси та мистецтва – пізнати себе і віднайти своє місце у житті. У цьому матеріалі розповідаємо вам про автентичні художні музеї регіону, що надихають на творчість.

1. Тернопільський музей Соломії Крушельницької

Соломія Крушельницька – відома на весь світ оперна співачка родом із родом з Поділля. Її голос звучав в країнах Європи, Південної і Північної Америки та Єгипті. На батьківщині люблять та шанують мисткиню, тому саме тут, в будинку, де минули її дитячі та юнацькі роки, облаштували особливий музей-садибу.

До його експозицій належать особисті речі Крушельницької: фотографії, листи, документи, афіші, сценічні прикраси, а також твори музики, образотворчого мистецтва й літератури, присвячені виконавиці. Тут можна дізнатися більше про її життя й відчути на собі дух минулої епохи.

2. Хмельницький обласний літературний музей

Цей музей – цінна культурна пам’ятка області, де зібрані матеріали, що висвітлюють історію, становлення і сьогодення літературного й культурного процесу українського краю – від давнини та до сьогодення.

Експозиції присвячені не тільки найвідомішим представникам літературної інтелігенції країни, а й доробку митців родом з Поділля. Роками в просторі відбуваються різноманітні культурні події – презентації книжок, творчі зустрічі, літературно-музичні та інші вечори.

3. Вінницький літературно-меморіальний музей Михайла Коцюбинського

Михайло Коцюбинський – відомий український письменник-імпресіоніст, відомий своїми глибоко емоційними. У будинку, де він проживав понад 15 років, з’явився музей. Завдяки близько 9 тисячам експонатів, розташованим у п’яти кімнатах, у хронологічному порядку розповідається про життєвий та творчий шлях митця.

Тут зберігаються прижиттєві видання його творів в оригіналі та перекладі, архівні матеріали, предмети побуту й етнографії, а також документи зі спогадами його сучасників. Окрасою простору стали ілюстрації до повісті «Тіні забутих предків» художниці Олени Кульчицької, картини «Камінь Коцюбинського»  та «Будинок-музей М. Коцюбинського» Миколи Бурачека тощо.

Завітайте до цих історично-культурних просторів Поділля, аби відчути натхнення української культури й доторкнутися до прекрасного!

Катерина ІСТОМІНА

журналістка «Стежками поділля»

Культурно-мистецькі заклади Хмельниччини

Хмельниччина є багатою на культурні та мистецькі заклади, які дарують мешканцям та гостям регіону незабутні враження від спілкування з високим мистецтвом.
Серед найвизначніших установ, що формують культурний ландшафт області, виділяють Хмельницький обласний музично-драматичний театр ім. М. Старицького, Хмельницький обласний театр ляльок, Хмельницький монотеатр „Кут” В.Смотрителя, обласна філармонія та обласний симфонічний оркестр.

Хмельницький обласний музично-драматичний театр ім. М. Старицького

Цей театр є однією з найстаріших культурних установ регіону, заснованою в 1931 році. Театр носить ім’я видатного українського драматурга Михайла Старицького, чиї твори й досі залишаються актуальними серед глядачів. Репертуар театру включає як класичні, так і сучасні постановки, що задовольняють найвибагливіші смаки публіки. Театр активно співпрацює з режисерами та акторами з різних регіонів України, завдяки чому кожна постановка стає справжньою подією.

Хмельницький обласний театр ляльок

Театр ляльок є особливим місцем для наймолодших глядачів. Заснований у 1970 році, він швидко завоював любов дітей і дорослих своїми чарівними виставами, що розповідають про добро, дружбу та любов. Трупа театру постійно оновлює репертуар, включаючи до нього як народні казки, так і сучасні авторські твори. Вистави театру ляльок - це справжнє свято для всієї родини.

Хмельницький монотеатр „Кут” В.Смотрителя

Монотеатр „Кут” є унікальною театральною установою, де всі ролі виконує один актор – Володимир Смотритель. Це місце, де глядачі можуть побачити майстерність одного актора в різних образах та ролях. У репертуарі театру є як класичні монологи, так і авторські вистави. Володимир Смотритель володіє неперевершеним талантом передавати емоції та характер персонажів, що робить кожну виставу справжнім шедевром.

Хмельницька обласна філармонія

Обласна філармонія є центром музичного життя Хмельниччини. Тут регулярно проходять концерти класичної та сучасної музики, виступи відомих виконавців та ансамблів. Філармонія також активно займається просвітницькою діяльністю, організовуючи лекції та зустрічі з композиторами та музикантами. Концерти

філармонії – це завжди високоякісні музичні події, що приваблюють численну аудиторію.

Хмельницький обласний симфонічний оркестр

Симфонічний оркестр є гордістю Хмельницької області. Колектив оркестру складається з талановитих музикантів, які виконують як класичні твори, так і сучасну музику. Оркестр часто виступає на різних фестивалях, бере участь у міжнародних конкурсах та гастролях. Їхні концерти – це справжнє свято музики, що дарує слухачам незабутні враження та емоції.

Культурно-мистецькі заклади Хмельниччини є важливими центрами духовного життя регіону, що сприяють збереженню та розвитку національної культури. Вони об’єднують людей різного віку та соціального статусу, даруючи їм можливість долучитися до високого мистецтва та насолодитися його красою.

Анастасія ГОЛОВЕНКО 

журналістка «Стежками Поділля»

Поскаржитися на порушення Більше