Перлина архітектури Вінниччини: Історія Козятинського вокзалу
Якщо ви любите подорожувати Україною, то з дуже великою ймовірністю могли бачити колись з вікна потяга красиву станцію, яка вирізняється серед інших. Вокзал, розташований у місті Козятин Вінницької області, є одним з найвизначніших залізничних вузлів України. Його історія, архітектура та значення мають вагоме місце не лише у транспортній інфраструктурі, але й у культурній спадщині країни.
![](https://site-2214517.mozfiles.com/files/2214517/medium/vokzal-kozjatin-1.jpg)
У вигляді острова. Історія створення
Спроєктував цю величну споруду відомий український архітектор Валер’ян Іванович Куликовський. Царський указ на будівництво пасажирської станції в місті був затверджений у жовтні 1887 року. Роботи розпочалися у 1888 році, і, попри відсутність спеціальної техніки того часу, зведення вокзалу було завершено дуже швидко. Вже в листопаді 1889 року приміщення було готове до використання.
Будівля вокзалу розташована у вигляді острова, тобто з обох його сторін пролягають колії. Це значно підвищує пропускну здатність станції та дозволяє одночасно приймати й відправляти кілька потягів, запобігаючи необхідності пасажирам переходити колії.
Цікаво, що цемент для будівництва замішували на яєчних жовтках. Важко уявити, скільки їх знадобилося, адже загальна площа споруди становить понад 1000 м². А у часи, коли не було сучасних методів усі вікна ущільнювали хутром соболя.
Навіть платформа на якій стоять стовпи з французької сталі зберегли свою автентичність і до наших часів.
У залі очікування гостей міста зустрічають вишукана ліпнина та збережені фрагменти оригінального підлогового покриття. Однак чим далі просуваєшся вглиб будівлі, тим більше відкриваються захопливі деталі.
Ресторан «Імператор»
Козятин був відомий як "буфетна" станція, адже поїзди зупинялися у періоди сніданку, обіду або вечері за спеціально розробленим графіком. Обідня зала вокзалу мала особливе значення в архітектурній композиції. Вокзальний ресторан мав назву "Імператор", яку отримав не просто так. Колись тут зупинявся поснідати останній російський імператор та інші відомі особистості, такі як: політичний діяч Михайло Грушевський, гетьман Павло Скоропадський, письменник і сценарист Василь Земляк, кінорежисер Віктор Іванов та багато інших.
Таємниця кришталевої люстри
Головна прикраса споруди всередині — багатоярусна кришталева люстра, розміщена на каркасі з бронзового листя. Вона прикрашає колишню буфетну залу. Але є версія, що нині можна побачити лише копію. Але тоді постає питання, де оригінал?
Існує дві версії
- Перша цікава історія стосується нині сучасної люстри. Вона вважається сестрою-близнючкою, точною копією оригіналу, яка була виготовлена на замовлення нацистських окупантів під час Другої світової війни. Загарбники намагалися вивезти оригінальну люстру, створену наприкінці XIX століття, до Німеччини.
- Але також існує легенда, що автентичну козятинську люстру знайшли в Одесі й тепер вона прикрашає Одеський оперний театр своєю вишуканістю.
Капсула часу
З боку «київської» платформи у фасад вокзалу вмурована капсула з листом для майбутніх поколінь, закладена в 1989 році та запланована до відкриття у 2089 році. Подейкують, що якщо загадати бажання і торкнутися дзвона на фасаді вокзалу, воно обов’язково здійсниться.
Вокзал у наш час
Козятинський вокзал є архітектурною пам'яткою. Довгий час будівля занепадала через брак належної уваги та догляду, але в останні роки її відреставрували.
На вокзалі знімали багато історичних художніх фільмів, зокрема телевізійний серіал «Кріпосна» та фільм «Діло Безп'ятого». Також ця локація є найулюбленішим місцем для фотосесій серед місцевих жителів.
Зараз архітектурна споруда у стилі ампір готова приймати та вражати мандрівників своєю неповторною красою та багатою історією.