Колиска сучасної України: як Поділля зіткало український степ, ліси та гори
Кожен куточок України має свої традиції, звичаї, обряди, культуру, історію тощо. Найбільшою особливістю Поділля здавна вважали його географічне розташування: регіон лежить одразу у 12 областях нашої країни. Проте мало хто зважає на звилисту та відмінну від інших областей історію. Цей текст – короткий історичний екскурс Поділлям протягом усього його шляху, від появи людства до незалежності, який неодмінно доведе, що ці землі зіграли важливу роль у створенні сучасної України.
Від скіфів до уличів: Стародавній світ подільців
Антропогенна історія Поділля бере початок з часів Кам’яної доби. У регіоні проживали племена як найдавніших кіммерійців та скіфів, так і більш сучасних трипільців. Ба більше, Поділля було столичним регіоном останніх, оскільки саме там розташоване найбільше в Європі поселення Трипільської культури. До V століття подоляни були переважно кочівниками, згодом завдяки відкриттю високоврожайних злаків – перестали кочувати у пошуках нових земель і утворили автономну племінну державу «Уличів», яка самостійно вела торгівлю з іншими державами та визначала долю кожного із її 318 міст.
ілюстрація поселення уличів:
За Середньовіччя: між двома світами
Однією із сусідок Поділля є Галичина, яка повсякчас бажала привласнити подільські землі та навіть позначала їх, як свої, у деяких працях. Саме тому під час становлення у XIII столітті золотоординського панування подоляни не стали на сторону Галицького князя, а віддали перевагу сплаті Золотій Орді данини. У стародавніх документах цей феномен назвали «татарськими людьми», а землі, де вони проживали – Болохівськими. Протягом XIV століття території Поділля переходили то під владу Королівства Руського, то – Золотої Орди. І лише після з’єднання Руських земель у Велике князівство Литовське регіон увійшов до складу Литви, як Подільське князівство. А вже на початку XIV століття подільців вперше поділили зсередини: полякам відійшла західна частина Поділля із найбільшими його містами, а східна – залишилася за литвинами. Регіон залишився розірваний між двома державами та оточений такими державними утвореннями, як Молдавське королівство, Військо Запорозьке та Кримське ханство.
Таким чином завдяки географічному розташуванню, територіальному поділу та зацікавленості країн-сусідів у цих землях, Поділля стало місцем перехрещення інтересів, а отже – і тісного спілкування різноманітних нащадків Русі, русинів з Галичини, Наддніпрянщини, литвинів, поляків, буковинців, молдован, кримців, козаків і корінних подолян одночасно. Усі ці народи взаємодіяли на території регіону, що започаткувало появу спільних традицій.
Нова доба: повернення додому
За часів існування Гетьманщини та Війська Запорозького подоляни активно співпрацювали з козаками. Автономна подільська армія на чолі з Максимом Кривоносом брала участь у Національно-визвольній війні Богдана Хмельницького і звільнила з-під влади Речі Посполитої рідне Поділля. Та під час занепаду Козацької держави регіон знову поділили: східна частина вкотре відійшла полякам, а західна – до Османської імперії, а вже за сторіччя у ході поділів Речі Посполитої території перейшли до Австрії та російської імперії. Українська революція ХVІІІ століття також не принесла успіху, а лише змінила австрійське панування на польське. Хоча під польською владою українцям все ж жилося легше, ніж з московитами під час Голодоморів, депортацій, репресій та утисків. І хоч як подоляни не старалися знову і знову відновити Поділля, західна і східна частина регіону остаточно об’єдналися лише після завершення Другої світової війни. Але по-справжньому Поділля перетворилось на невід’ємну органічну складову, яка надійно зв’язує між собою Українські землі, вже під час незалежності.
Турецько-польська війна за Поділля
Протягом усієї історії Подільська земля була форпостом України й українського народу: вона лежала на пограниччі різних держав, межах земель різних народів, і суміжні країни та народи закидали око на цей чудовий регіон. Поділля стало епіцентром інформаційної та культурної єдності усіх земель, що нині є українськими, а, отже, і зіткало наші рідні ліси, степи, лани, море і гори у єдине ціле.